چرا دختر دانمارکی !؟

فیلم های زیادی درمورد تراجنسیتی ها ساخته شده اما چرا دختر دانمارکی ؟

دختر دانمارکی (: The Danish Girl‎)  فیلمی بریتانیایی-آمریکایی در سبک زندگینامه‌ای به کارگردانی تام هوپر است که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد. این فیلم بر مبنای رمانی به همین نام، به قلم دیوید ابرشوف ساخته شده است.

بازیگران: ادی ردمین ـ آلیسیا ویکاندر ـ آمبر هرد و …

فیلم‌نامه: لوسیندا کاکسن براساس رمانی از دیوید ایبرشوف

کارگردان: تام هوپر

۱۱۹ دقیقه؛ محصول انگلیس، آمریکا، بلژیک، دانمارک، آلمان؛ سال ۲۰۱۵

فیلمبرداری در 44 روز و 6 کشور انجام شده و 64 میلیون دلار فروش گیشه داشت با اینکه تنها 15 دلار هزینه فیلم شده است .

با امیتاز 1/7 از IMDB

تام هوپر با فیلم های موفقی مثل سخنرانی پادشاه و بینوایان شناخته می­شود.

زندگی عاشقانه گردا و آینار که اتفاقی کوچکی باعث تغییر روندی بزرگ در زندگی شان می­شود و…

فیلم دختر دانمارکی در چهار بخش نامزد جشنواره آکادمی اسکار شد .

 • بهترین بازیگر نقش اول مرد
 • بهترین بازیگر نقش مکمل زن
 • بهترین طراحی لباس
 • بهترین طراحی صحنه

که در نهایت آلیسیا ویکاندر جایزه بهترین بازیگر مکمل زن را از آن خود کرد .

بررسی ساختار فیلم

فیلم با اولین نما از طبیعت رود البه و چهار درخت معروف فیلم شروع می­شود و بارها در فیلم اشاراتی به آن داده می­شود که زادگاه تولد آینار و هویت اوست .

سکانس ابتدایی فیلم دختر دانمارکی

در دقیقه 4 فیلم آینار به دیدار دوست مشترک همسرش اوئلا ، با بازی امبرهرد می رود و هنگام عبور از قفسه پوشاک زنانه با دستش لباس ها را نوازش می­ کند، کارگردان با این کار، ذهن مخاطب را آماده تغییرات درونی آینار می­ کند.

فیلمنامه نویس برای باور پذیری تغییر هویت آینار به لی لی مقدماتی را فراهم کرده : از جمله اشاره به نازایی این زوج در دقیقه 5 و 10 فیلم هست.

موسسه فرهنگی هنری درگه

یا در نمایی آینار را می­ بینیم که در مورد آرایش همسرش ریزبینانه نظر می­ دهد و نسبت به مردهای دیگر به جزئیات بیشتری نسبت به مسائل زنان دقت می­ کند .

قاعده ای در دکوپاژ و ترکیب بندی نمای فیلم ها وجود دارد که بهتر است جهت نگاه و صورت بازیگر طوری باشد که دو سوم جلوی صورت فضای خالی باشد .

 اما تام هوپر در فیلم دختر دانمارکی این قاعده را شکسته ، و درجاهایی که حسی از جدا افتادگی و درک نشدن شخصیت مهم بوده ، قاب را طوری چیده تا یک سوم فضای خالی پست سر کاراکتر اختصاص داده شود.

 البته بعضی صحنه ها که شخصیت ها همدیگر را درک می­کنند از از قاب بندی مرسوم استفاده کرده. نمونه هایی از این ساختار شکنی در فیلم سخنرانی پادشاه هم دیده می­ شود .

نویسنده و کارگردان در سکانس های مختلف به تفاوت های تراجنسیتی و همجنسگرایی اشاره می­کند و سوتفاهم جامعه دانمارک؛ مثلاً در سکانس هایی دکترها او را دیوانه یا همجسگرا خطاب می ­کنند .

 در سکانسی که لی لی به دیدار هنریک می­رود و بین شان معاشقه ای به وجود می آید، هنریک لی لی را آینار خطاب می­کند و لی لی عصبانی می ­شود و خانه را ترک می­کند، تا به او _و مخاطبان_ بفهماند که او مرد نیست .

dergeh.com

سوالی که برای خیلی ها پیش آمده بود این است که چطور یک زن راضی می­شود همسرش را ترغیب کند لباس زنانه بپوشد و به مجلس رقص بروند ، اما فیلمنامه نویس جواب این مسئله را در آغاز فیلم می­دهد ، اولین دیالوگ فیلم زمانی است که خانمی در نمایشگاه نقاشی های آینار، به گردا می­گوید : “دوست داشتید شبیه همسرتان نقاشی کنید ؟”

و بارها هنر او را با همسرش مقایسه می­کنند .یا در جایی دیگر دلال آثار هنری به او می­گوید : “تو نقاش خوبی خواهی شد ، اگر موضوع خوبی برای نقاشی پیدا کنی”

و گردا سوژه مناسبی پیدا می­کند ، همسرش آینار در قامتی زنانه ، او برای برنده شدن در این رقابت، بازی را شروع می­کند که فکرش را نمی­کند به واقعیت تبدیل شود.

dergeh.com
dergeh.com

صحنه های فیلمبرداری شده در فرانسه رنگ و نور گرم تر و فضاها صمیمی تر از دانمارک به تصویر کشیده شده ، و دلیل آن می­تواند فضای فرهنگی بازتر فرانسه باشد ، در نتیجه آینار هم در این کشور بیشتر از قبل به قالب حقیقی خودش یعنی لی لی نزدیک می ­شود.

بعد از اولین عمل ، آینار و لی لی همچنان باهم زندگی می­کنند اما نه به عنوان زن و شوهر، از نگاه روانشناسی گردا نقش والد را به خودش گرفته و سعی در محافظت و حتی کنترل لی لی را دارد تا بتواند هنوز هم مالک او باشد ، اما با برخورد شدید لی لی روبرو می­شود .

کشف لایه های پنهان متن

 • 1
  • در این نما که هنریک به عنوان نماینده همجسگراها و آینار نماینده تراجنسیت ها است، باتوجه به رنگ آبی که رنگ مردانه است ، گویی این دو قشر، اسیر چارچوب و قواعد خشک مردانه جامعه هستند .

 • در این صحنه لی لی به ناچار به قالب مردانه آینار بر می­گردد اما پشت سرش پر از نقاشی های پرتره لی لی است ، درواقع طراح صحنه و کارگردان تضاد ظاهر و باطن او را نشان می­دهند .

  2

 • 3

  حتی این تضاد در این تابلو نقاشی لی لی مشهود است ، بازتاب درختان داخل آب مرداب شبیه خود درخت نیست.

 • این نما یادآور نقاشی معروف میکل آنژ به نام آفرینش آدم است، زمانی که خداوند به انسان روح و هویت داد . شاید کارگردان برای این نما از این نقاشی الهام گرفته باشد.

  4

 • 5

  در این صحنه شاهد مثلث و مربع عشقی، و تقابل احساسی بین لی لی با هانس،هانس با گردا و گردا با آینار و هانس هستیم .

نقد های منفی فیلم

در دانمارک صخره و کوه وجود ندارد اما در فیلم دختر دانمارکی از نمای کوه و دره برای کشور دانمارک استفاده کرده است.

این فیلم در جشنواره ها به عنوان فیلم بیوگرافی معرفی شده اما در واقعیت، لی لی و گردا از هم جدا شده بودند   و فیلمنامه نویس داستان را تغییر داده است .

یکی از نقد هایی که جامعه LGBT (دگرباشان جنسی) به فیلم وارد کردند این است که چرا آینار تا به این سن و حتی بعد از گذشت شش سال از زندگی مشترک شان متوجه هویت زنانه اش نشده !؟

جواب این نقد در فیلم این­گونه توجیح می­شود که در سکانسی گردا همسرش را بازخواست می­کند که به غیر از هنریک با مرد دیگری هم معاشقه داشته؟ و آینار هم از رابطه کودکی خودش با هانس صحبت به میان می­آورد که پدرش آنها سرکوب کرده ، پدر آینار که می­تواند نماد جامعه سنتی دانمارک باشد از فضای بسته آنجا خبر می­دهد، حتی این سرکوب در نماهای دیگرهم به تصویر کشیده می ­شود

و درنهایت سکانس آخر فیلم که شالگردن لی لی از روی گردن گردا رها می­شود و مثل یک روح آزاد در آسمان به رقص در می­ آید، و این سکانس پایانی را به تصویری ماندگار در ذهن عاشقان سینما تبدیل می ­کند .

تحلیل کامل این فیلم را می تواند در لینک زیر به صورت تصویری در کانال یوتیوب درگه فیلم ببینید .

4 پاسخ
 1. عباس
  عباس گفته:

  من این فیلم رو یک بار دیدم ولی باید خوندن این تحلیل دوباره ببینم. به بعضی از این چیزها که گفته شد اصلاً دقت نکردم.

  پاسخ
  • میلاد قنبری
   میلاد قنبری گفته:

   سلام دوست عزیز
   فراموش نکنید حتماً ویدئوی تحلیل ما ر در یوتیوب ببینید.
   با تشکر از حضور شما دوست گرامی

   پاسخ
 2. رضا
  رضا گفته:

  من این فیلم رو دیدم ولی شما ب نکات بسیار ریزو دقیقی اشاره کرده بودین ک من اصلا توجه نکردم
  تحلیل شما عالی بود👌
  ترجیح میدم یه بار دیگه ببینم😀

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.